-
Program Asystenta Osobistego Osoby z Niepełnosprawnością
Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości” rozpoczyna realizację rocznego projektu dostarczającego usługę Asystenta Osobistego Osoby z Niepełnosprawnością w środowisku akademickim.
Celem programu jest zapewnienie dostępności do usługi asystenta tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy:
W ramach projektu wsparcie otrzyma 50 osób:
- 45 osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może skorzystać z ok. 60 godzin wsparcia miesięcznie.
- 5 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16 roku życia, które mogą skorzystać z 30 godzin wsparcia miesięcznie.
Jeżeli uczestnik korzysta ze wsparcia asystenta dydaktycznego, godziny asysty muszą zostać pomniejszone o to wsparcie dydaktyczne.
Kto może skorzystać z projektu:
1. Uczniowie z niepełnosprawnością chcący podjąć studia.
2. Dzieci do 16 roku życia - możemy przyjąć 5 osób.
3. Studenci z niepełnosprawnością,
4. Pracownicy dydaktyczni i naukowi z niepełnosprawnością,
5. Osoby z niepełnosprawnością zaangażowane we wsparcie osób z niepełnosprawnością w środowisku akademickim.
Projekt w szczególności jest dedykowany osobom wymagającym wysokiego poziomu wsparcia, w tym osobom z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją:
- w przypadku dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydawane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy w:
1. wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
2. zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
3. załatwianiu spraw urzędowych;
4.nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
5. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
6. wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej.
LINK DO FORMULARZA REKRUTACYJNEGO
Kto może zostać asystentem?
Usługi asystenta mogą świadczyć:
1. osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny,
2. osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu,
3. osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego.
Usług asystenckich nie mogą być świadczone przez członków rodziny, opiekunów prawnych lub osoby faktycznie zamieszkujące z uczestnikiem Programu.
Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
-
Zaproszenie do „Warsztatu Lidera”
Fundacja Łódź Akademicka skupia się na sprawach studenckich, oraz osób z niepełnosprawnością. Za nami już sześć edycji konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” (https://niepelnosprawni.lodzakademicka.pl/), w ramach której odbywa się otwarta konferencja, targi pracy APTON, a także Zjazd Pełnomocników Uczelni Wyższych, podczas którego poruszana jest sytuacja osób niepełnosprawnych na uczelniach, oraz na rynku pracy.
Z tego powodu podczas kolejnej naszej inicjatywy – Warsztat Lidera nie zapomnieliśmy również o tym środowisku, z którym współpracujemy od lat. W ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, a zatem darmowego dla uczestników mamy przewidzianą pulę miejsc właśnie dla osób z niepełnosprawnościami.
Warsztat Lidera to projekt podnoszący kompetencje uczestników z zakresu zarządzania zespołem i projektem. 100 h szkoleniowych jest podzielone na 5 zjazdów tematycznych – 4 dotyczą kompetencji liderskich, 1 dotyczy zarządzania projektami. Każdy zjazd to 5 spotkań po 4h szkoleniowe. Całość szkoleń odbywa się online – zatem chętni mogą uczestniczyć w szkoleniach z dowolnego miejsca w Polsce. Po szkoleniach grupy szkoleniowe (po ok 12 osób) są dzielone na 2 grupy projektowe (po ok 6 osób). Przez 3-4 miesiące realizują wspólnie miniprojekt. Ma on na celu zrozumieć w pełni materiał szkoleniowy poprzez praktykę, oraz zrobić coś wspólnie dla innych.
Projekt rozpoczyna się i kończy testem psychologicznym określającym poziom kompetencji uczestników. Osoby, które ukończą projekt otrzymają certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Jedynymi warunkami uczestnictwa w projekcie jest wiek – między 19, a 29 rokiem życia, oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach online.
Rekrutacja trwa do 15 lutego.
Więcej o projekcie na stronie internetowej https://warsztatlidera.pl/
Kontakt mailowy k.liszka@lodzakademicka.pl
Kontakt telefoniczny 791-965-266
Z poważaniem,
Zespół Fundacji Łódź Akademicka
-
Oferta wsparcia na rynku pracy
Drodzy studenci i absolwenci!
Informujemy o możliwości skorzystania z projektu pracy pt: „Twoja Nowa Praca” wspierającego studentów oraz absolwentów w znalezieniu pracy. Projekt jest realizowany przez „Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości” z Wrocławia.
Dla kogo jest wsparcie?
- dla studentów ostatniego roku studiów I lub II stopnia lub osób, które ukończyły studnia nie później niż 5 lat temu
- dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności
W ramach projektu można otrzymać:
- Płatny staż;
- Bon na szkolenia;
- Stypendium motywacyjne;
- Bezpłatne szkolenia wyjazdowe;
- Bezpłatne wsparcie doradcy zawodowego i psychologa.
Link do rejestracji do projektu: Rejestracja
Strona projektu www.tnm.org.pl
Materiał promujący projekt - VIDEO
-
Oferta wsparcia w okresie epidemii
Stowarzyszenie na Rzecz Równego Dostępu do Kształcenia "Twoje Nowe Możliwości" z Wrocławia oferuje wsparcie dla studentów oraz absolwentów z niepełnosprawnością w okresie epidemii.
Oferowane wsparcie ma charakter zdalny, online i obejmuje m.in.:
- pomoc zdalna podczas pisania prac, wykonywania projektów, edytowania, redagowania notatek, wyszukiwania materiałów źródłowych w Internecie..
- wsparcie psychologiczne online
- wsparcie coachingowe online
- wsparcie doradcy zawodowego online
- wsparcie w załatwianiu formalności online
- szkolenia grupowe i indywidualne online
- korzystanie z wydarzeń kulturalnych online.
Więcej informacji na: TUTAJ